Czym jest metoda kopertowa?

Metoda kopertowa jest jednym z prostszych sposobów prowadzenia budżetu domowego. Popularna była w czasach, kiedy na co dzień posługiwano się gotówką - stosowało ją pokolenie naszych dziadków i rodziców.

Polega ona na tym, że pieniądze, które posiadamy, rozdzielamy do kopert z konkretnym przeznaczeniem, np. żywność, mieszkanie, dzieci, zdrowie, przyjemności, wakacje, czy oszczędności. Tworzy to nam pewien rodzaj planu, który pozwala nam kontrolować na co i ile chcemy wydać.

Niewykorzystane pieniądze z kopert w danym miesiącu przechodzą na kolejny. Natomiast gdybyśmy chcieliby wydać więcej niż mamy w kopercie, to cóż... musimy pożyczyć z innej, inaczej nam zwyczajnie zabraknie.

Metoda ta w jej oryginalnej formie sprawdza się bardzo dobrze w przypadku, kiedy na co dzień operujemy gotówką. Obecnie jednak gotówka ma mniejsze znaczenie i coraz częściej płacimy przelewem, kartą płatniczą, czy nawet samym telefonem.

Skoro więc płacimy już za wszystko wirtualnie, to może i koperty powinniśmy zamienić na wirtualne? Owszem. I działa to naprawdę extra 😉

Czytaj dalej:
Konta