Jak oszczędzać z 4grosze?

✍️ Dokument w trakcie redagowania.

Czy konta oszczędnościowe powinny być dodane do programu?

Tak, przynajmniej w większości przypadków tak. Konta oszczędnościowe dodajemy do programu jak każde inne konto i te pieniądze z tych kont od razu będą dostępne Do rozdysponowania .

Ale jak zaksięgować takie pieniądze z konta oszczędnościowego?

Możesz utworzyć kopertę o nazwie Oszczędności i od razu wrzucić tam całą kwotę z konta oszczędnościowego. Ale zanim tak zrobisz (bo to nie jest najlepszy sposób), zastanów się, co rozumiesz przez oszczędności.

Być może po prostu chcesz mieć jakąś rezerwę w razie, gdyby coś się nieprzewidzianego wydarzyło i szybko potrzebowałbyś pieniędzy. Być może odkładasz na jakieś rzeczy czy wydarzenia. Może odkładasz na jakieś inwestycje, albo na emeryturę. A może po prostu uzbierana kwota daje Ci pewne poczucie bezpieczeństwa (pewien bufor) i mimo iż teraz nie planujesz jeszcze teraz nic, to fajnie mieć jakąś kwotę w zapasie. Więc być może warto byłoby rozbić sobie te oszczędności do różnych kopert. Część mogłoby pójść na Fundusz awaryjny , cześć na Wakacje , a może dokładniej na Rejs po Karaibach , a część może na np. Nowy samochód , bo być może na niego zbierasz i te pieniądze leżą właśnie na koncie oszczędnościowym.

Jednak również znaczna część z tym pieniędzy może pójść po prostu na zaplanowanie kolejnych miesięcy. Przeznaczenie części pieniędzy z konta oszczędnościowego na takie przyziemne rzeczy jak jedzenie, czy paliwo, też jest bardzo dobrym pomysłem. Dla 4grosze nie ma znaczenia, czy te pieniądze leżą na koncie wysoko oprocentowanym, bieżącym, czy może w portfelu lub pod materacem - ważne jest natomiast, co planujesz z nimi zrobić.

Więc podsumowując, wcale nie musisz mieć koperty Oszczędności , ale możesz swoim oszczędnościom przydzielić konkretne zadania, a co miesiąc zwiększać saldo na koncie oszczędnościowym przelewając tam jakąś część z wypłaty. Program będzie dbał, aby nic się nie zmarnowało, ani nie zostało wydane niezgodnie z planem.

Konto oszczędnościowe poza budżetem

Jeśli nie planujesz nic robić z pieniędzmi z takiego konta, a po prostu odkładasz na bliżej nieokreśloną przyszłość/cel, to możesz w ogóle nie dodawać takiego konta do 4grosze . Jeśli przelewasz co jakiś czas cześć swojej wypłaty na to konto, to taki przelew możesz potraktować jak wydatek. Czyli utwórz kopertę np. Na oszczędności i przydziel jej kwotę, którą planujesz przelać. Taki przelew po prostu księgujesz jako wydatek. Możliwe, że kiedyś te pieniądze wrócą do budżetu jako przychód w powiększonej kwocie jako zwrot z inwestycji 🌱.

Zobacz także: