Transakcje

✍️ Dokument w trakcie redagowania.

Księgowanie przychodu

Najprostszym sposobem zaksięgowania przychodu jest przeciągnięcie konta na pole Do rozdysponowania (można też w drugą stronę). Wprowadzoną kwotę będzie można od razu rozdysponować do kopert.

Księgowanie zwrotów

Aplikacja pozwala na księgowanie różnego rodzaju zwrotów w sposób, który nie wpływa negatywnie na zestawienie wydatków i przychodów w danym miesiąc, ani nie zaburza sald kopert.

Otóż wyobraźmy sobie, że wybieracie się w 4 osoby samochodem na wycieczkę. Ponieważ jest to Twój samochód, na stacji benzynowej kupujesz Paliwo za 200 zł płacąc kartą kredytową, a wydatek księgujesz z koperty Transport . Jednak umówiliście się, że każda z osób zrzuca się po 50 zł. Część osób odda w gotówce, część przeleje na konto. Ile faktycznie zapłaciłeś za paliwo? 50 zł. Choć w programie będą widoczne 4 transakcje, wszystkie z koperty Transport, to tak naprawdę jedna z minusem, a pozostałe z plusem, w sumie dając wydatek równy 50 zł.

W tym celu w programie dostępny jest specjalny przełącznik kwoty z minus na plus i odwrotnie.

Ale dlaczego nie można tego zapisać jako dochód? Hm, teoretycznie można, ale w praktyce będzie miało to pewne konsekwencje. Jeżeli zwroty zaksięgujemy jako przychód, to z koperty Transport będziemy mieli wydatek 200 zł (mimo, iż realnie wydaliśmy 50 zł), a nasz miesięczny dochód zwiększy się o 150 zł, mimo iż to nic z dochodem nie ma wspólnego (no chyba, że faktycznie zarabiamy sprzedając paliwo). W dodatku będziemy mieli te 150 zł do rozdysponowania. Oczywiście można wtedy wrzucić to z powrotem do koperty Transport, ale w raportach będziemy mieli większy wydatek na paliwo, niż faktycznie ponieśliśmy oraz zawyżony przychód w danym miesiącu.

Co warto zauważyć, przychód też można księgować z odwrotnym znakiem. Dobrym przykładem jest np. oprocentowanie w banku i podatek Belki. Obie transakcje występują razem, więc można je obie zapisać jako przychód, z tym, że podatek ze znakiem minus. Ta kwota nigdy nie będzie brała udziału w rozdysponowywaniu.

Czytaj dalej:
Wypłata 10-tego
Zobacz także: